[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][image_with_animation image_url=”6151″ alignment=”center” animation=”Fade In” border_radius=”none” box_shadow=”none” max_width=”50%”][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]

KODLAMA NE KAZANDIRIR?

Kodlama bilmek, bireylere teknik becerilerin yanı sıra birçok yetenek de kazandırıyor.

Araştırmalar kodlama yapabilmenin teknik  becerilerin yanı sıra aşağıdaki yetenekleri kazanmalarını sağladığını da gösteriyor. Şimdi bu yetenekleri kısaca görelim: 

ELEŞTİREL DÜŞÜNME 

Ebeveynler olarak hepimiz çocuklarımızın birer eleştirel düşünür olmasını isteriz. Bu beceriyi genç yaştaki çocuklarda geliştirebilirsek, uzun yıllar boyunca bu beceriden yararlanmalarını sağlayabiliriz. Kodlama bunu gerçekleştirebilmenin en iyi yollarından biridir.

Bir kodlama problemi üzerinde çalışırken gerçekten zaman ve enerji harcamanız gerekir. Siz de bunun bireyin gelişiminde farklı alanlarda ne kadar faydalı olacağını bir düşünün! 

SABIR 

Sabır, öğretmesi zor olan ancak öğrenilmesi gereken önemli bir beceridir. Çocuklarımızın bir engelle ya da zorlukla karşılaştıklarında devam etmelerini sağlar. İşte kodlama bilmek de onlara bu konuda yardımcı olur.

PROBLEM ÇÖZME YETENEĞİ 

Kodlama sadece bireylerin problem çözme becerilerini desteklemek ile kalmaz aynı zamanda alışılmışın dışına çıkmalarında çocuklara yardımcı olur. Kodlamada bir çıkmaza girdiğinde, mutlaka geri dönüşü ve yeniden denemeyi sağlayacak bir yol vardır. Bu yeniden deneme zihniyeti, çocukların gelecekteki başarılarını destekler. 

YENİ ŞEYLER DENEMEK İÇİN CESARET

Bazen yeni şeyler denemek istemediğimizde bir yere saplanıp kalırız. Ancak, yeni şeyler öğrenmek hepimize iyi gelir ve vizyonumuzu genişletir. Bir çocuğun neye ilgisi olduğunu tam olarak bilemezsiniz. Kodlama öğreterek çocukların ilgilerini keşfetmelerini sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken denemelerini sağlamak.

MATEMATİK BECERİSİ

Kodlama ve matematik birbiriyle yakından ilişkilidir.Çocuklarınızı kodlama öğrenmeye teşvik ettiğinizde, onların matematik uygulamalarına da yardımcı olmuş oluyorsunuz. Hepsinden iyisi, matematikle iç içe olduklarının farkına bile varamayabilirler. Bu nedenle, “Ben matematikten nefret ederim.” diyen öğrenciler bile gelecekte faydalanacakları becerileri rahatlıkla öğrenebilirler. 

ANLAMLI BAĞLANTI KURMA 

Kodlamayı öğrenirken karmaşık bir süreçten geçebilirsiniz. Bir çok şey kafanızı karıştırabilir. Bunun sonrasında, hepsi bir araya geldiğinde güzel bir ürün ortaya çıktığını göreceksiniz. Çocuklarınızın bağlantı kurmalarına yardımcı olun ve onlara diğer çalışma alanları ile nasıl bağlantı kuracaklarını öğretin. 

İLETİŞİM BECERİLERİNİ GELİŞTİRME

Kodlama tam anlamıyla süreç becerilerini destekleyen yeni ve evrensel bir dil gibidir. Dünyanın neresinde olursanız olun, kodlama konuştuğunuzda iletişim kurabilirsiniz.

KARARLILIK 

Çocuklarınıza Minecraft oyununda bir seviyeden diğerine geçerken ne kadar zorlandıklarını sorun. Onların cevaplarını dinledikten sonra, onlara Minecraft’ın özünde bir kodlama olduğunu hatırlatın. Onların bunu fark ettiği anı çok seveceksiniz. Şimdi, Minecraft oyununda sahip oldukları kararlılığı yönlendirmeye çalışın ve bunu üzerinde çalıştıkları kodlamaya uyarlayın. 

YARATICILIK 

Minecraft örneğine tekrar değinelim. Bu oyunda, çocuklar yaratıcılıklarını kullanarak kendi başlarına bir dünya inşa edebiliyorlar. Çocuklar tamamen kendi tercihleriyle yaratıcı ve yenilikçi olabiliyorlar.

 

Biz Mac Maker olarak kodlama atölyelerimiz de çocuklara bu yetenekleri oyunlaştırarak eğlenceli bir şekilde kavratıp, kendi tasarımlarını ve projelerini yapma imkanı sunuyoruz. Atölyeler süresince teorik ve pratik bilgileri beraber verip, tasarım ve planlama yapıp, uygulamayı hayata geçiriyoruz ve bu süreci eğlenerek sürdürüyoruz. Katılımcılarımızın ilgi alanlarına ve seviyelerine göre ebeveynleri ile görüşüp atölye planlaması yapıyoruz. Atölye sırasında kazanılacak yetenekler hakkında ebeveynleri bilgilendiriyoruz.

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]

BİLGİSAYARSIZ KODLAMA

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”2/3″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
  • CODE & GO

Çocukların algoritma mantığını iyi bir şekilde kavrayabilmesi için ışık, ses, yön gibi kavramları kullanır. 4-13 yaş arası için hazırlanmıştır.  Algoritma kurallarını ve inceliklerini öğrenmelerine yardımcı olur. Eğlence ve eğitimi bir arada sunarak çocukların eğlenerek öğrenmelerini sağlar.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][image_with_animation image_url=”6100″ alignment=”” animation=”Fade In” border_radius=”none” box_shadow=”none” max_width=”100%”][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][image_with_animation image_url=”6101″ alignment=”center” animation=”Fade In” border_radius=”none” box_shadow=”none” max_width=”100%”][/vc_column][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”2/3″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text] 

  • MATATALAB

Matatalab seti 4-13 yaş arası çocuklar için yeni bir uygulamalı kodlama robotudur. Çocuklar, bu robot yardımı ile  kodlama algoritmalarını kontrol ederek kodlama bloklarını kullanıp sonsuz olanaklar yaratmak için hayal güçlerini kullanırlar ve algoritmayı daha iyi tanırlar.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”2/3″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text] 

  • MİND ROBOT

Birden fazla çalışma modu ile çocukların algoritmayı daha iyi öğrenmesini sağlar. Birden fazla komut seçeneği (ses, tuş, tablet ile uzaktan kontrol vb.) vardır. Böylece interaktif bir eğitim şeklini bize kazandırmış olur.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][image_with_animation image_url=”6128″ alignment=”center” animation=”Fade In” border_radius=”none” box_shadow=”none” max_width=”100%”][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]

BİLGİSAYARLI KODLAMA

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][image_with_animation image_url=”6103″ alignment=”” animation=”Fade In” border_radius=”none” box_shadow=”none” max_width=”100%”][/vc_column][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”2/3″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
  • SCRATCH JR.

Scratch Jr., 5-7 yaş arasındaki çocuklara kodlama becerilerini kazandırmak için tasarlanmış görsel bir programlama dilidir. Buradaki dersler sayesinde scratch jr. kullanmasını öğrenen çocuklar okuma yazma bilmeseler bile kendi hikayelerini hazırlayıp suna biliyorlar. Yapboz parçaları gibi görsel kodları yan yana getirerek çalışan bu program sayesinde çocuklar erken yaşta kendine ait içerik üretebiliyorlar.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”2/3″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]

  • SCRATCH

8-16 yaş arası çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve çok basit bir ara yüze sahip bir programlama dilidir. Çocuklar bu program sayesinde kodlama konusunda kendini geliştirir ve daha büyük yazılım dillerine geçtiği zaman daha hızlı öğrenmeye başlarlar.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][image_with_animation image_url=”6126″ alignment=”” animation=”Fade In” border_radius=”none” box_shadow=”none” max_width=”100%”][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][image_with_animation image_url=”6130″ alignment=”” animation=”Fade In” border_radius=”none” box_shadow=”none” max_width=”100%”][/vc_column][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”2/3″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]

  • M-BLOCK

M-Block, scratch tabanlı bir uygulama geliştirme aracıdır. M-Block, arduino ve mbot ile entegre çalışan bir sistemdir. Bu sayede arduino’da sayfalarca kod yazmak yerine m-block kullanarak aynı scratch’de olduğu gibi yapboz parçalarını birleştirip istediğimiz arduino veya mbot ürününü çalıştırabiliriz. M-Block sayesinde çocuklar hem kodlamayı hem de elektroniği öğrenerek ekranda hazırladığı kodların gerçek hayattaki objelerle olan bağlantısını öğrenecekler.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]